Fermuarın Tarihçesi

1890'lı yıllarda keşfedilen fermuarı 30 yıl boyunca kimse kullanmak istememişti. Oysa bugün ceketlerden ayakkabılara, pantolonlardan çantalara kadar her yerde ona rastlamak mümkün...

1890'lı yıllarda parmakları düğme dikmekten şişen karısının şikâyetlerinden usanan Whitcomb JUDSON "kaygan-kopça" adını verdiği aygıtı icat eder ve ayakkabı başlamada kullanılan bir alet olarak patentini alır. 1913 yılında Gideon SUNDBACK adındaki İsveçli bir mühendis kullanımı zor olan ve çabuk bozulan kaygan-kopçayı geliştirerek günümüzde kullanılan fermuarı ortaya çıkarır. ilk başlarda fazla kullanıcı bulamayan fermuar 1930'lı yıllarda İngiliz veliaht prensi'nin fermuarlı pantolon giymeye başlamasıyla giyim eşyalarında moda olur. II. Dünya savaşı yıllarında dünyada fermuar üretimi 300 milyon adete ulaşır.

Fermuar önce sadece Avrupa ve Amerika'da üretilmekteydi. Üretildiği ilk yıllarda sık sık bozulan fermuarlar bugünkü halleriyle ortalama 12000 kez açılıp kapanabilmektedir. Moda açısından uzun kullanım yılları içinde sürekli değişen fermuar, günümüzde halen vazgeçilmezliğini korumaktadır.